Ajánló
Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumának elnöke július 24-én, szerdán 15 óra 30-kor lesz a vendégünk. Akit nemcsak arról kérdezünk, hogy az önkormányzati és az európai parlamenti választások eredményeként mi várható a jövőben. Például Karácsony Gergely képes lesz-e az előző mandátumához képest nagyobbnak tűnő ellenszélben irányítani Budapestet és kitölteni az újabb öt évet, hanem azt is, hogy Magyar Péter mennyire tud profitálni az EP-sikerből, valóban ő és a pártja lehet az, aki leváltja Orbán Viktor Fideszét? Ugyanakkor – már csak tanári végzettsége és gyakorlata, valamint pedagógiai vezetői tapasztalatai okán is – a hazai oktatás helyzetét is kivesézzük.
Aligha tévedünk, ha azt mondjuk, hogy elsősorban a budapestieket az utóbbi hetekben leginkább a főpolgármesteri választás utózöngéi foglalkoztatták, bár a második újraszámlálás már sokakat kétségtelenül fásulttá tett. A június 9-ei végeredmény nem változott, Karácsony Gergely marad a helyén, ám az előző öt évéhez képest kisebb az őt támogató pártok súlya a fővárosi közgyűlésben. Vajon hogyan lesz képes így kormányozni az Orbán-kabinet által továbbra is „bűnös városként” kezelt Budapestet, mennyire tudja kamatoztatni a rá jellemző kompromisszumkészséget?
Országszerte meg Magyar Péter február elejei – Novák Katalin pedofilbotrány miatti köztársasági elnöki lemondása miatti – üstökösszerű felbukkanása óta természetesen mindenkit az érdekel, vajon meddig jut el a mára vérbeli politikussá átvedlett egykori „miniszterférj”, tizenhat évnyi regnálás után kell-e tartania Orbán Viktornak és a Fidesznek a hatalmuk elvesztésétől? És ha így történik, mit hozhat egy Magyar-kormány, tud-e egyfajta centrumként nemcsak a Fideszből, hanem az úgynevezett óbaloldalból kiábrándultak számára is támogatandó módon irányítani az országot?
S mi lesz a liberalizmussal, amelyet az 1994-es MSZP-SZDSZ koalíció miatt a Fidesz – nyilvánvaló politikai célzattal – összemos a baloldallal (lásd szoclibek)? Lesz-e még nálunk a világ számos részét jellemző, klasszikus liberalizmus? Illetve ezzel összefüggésben jobboldali ellenzék.
Az is érdekes kérdés, mit hozhat Magyarország számára a 2024 végéig tartó európai uniós soros elnökség? Mennyit tud ebből profitálni a magyar gazdaság, jó irány-e a fő cél, az EU versenyképességének fokozását kitűző program? S mennyire ártott ennek az ügynek Orbán Viktor „békemissziós” antréja? Amely során brüsszeli felhatalmazás nélkül tárgyalt azokkal, akik az unióban szalonképtelennek, inkább Putyin szövetségeseinek számítanak, s a velük való barátkozás miatt több EU-tagállam már be is jelentette, hogy bojkottálja a magyar uniós elnökséget.
Ezek csak ízelítők, milyen témákat szándékozunk körbejárni lapcsoportunk Klasszis Klubjának következő adásában Horn Gáborral, a Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével.
A szokás szerint ezúttal is egyórásra tervezett beszélgetés során azonban nemcsak mi tesszük fel kérdéseinket Horn Gábornak, erre olvasóinknak, nézőinknek is lesz lehetőségük az adás alatt chaten, valamint előzetesen, a klasszisklub@privatbankar.hu címre is elküldhetik kérdéseiket.
A július 24-én, szerdán 15:30-kor kezdődő rendezvényünk teljesen ingyenes, csupán egy regisztráció szükséges hozzá, melyet az alábbi linken tehetnek meg: